Previous
Next

تابلو خط ویژه عبور

 • جنس ورق تابلو : گالوانیزه اصل و یا ورق روغنی
 • جنس رنگ سطح تابلو : الکترواستاتیک 
 • مقاوم در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی
 • مقاوم در مقابل خوشید ، رطوبت ، بارندگی ، گرما و سرما 
 • مناسب برای شرایط جوی مختلف
 • حمل و نصب اسان 

محصولات مرتبط

تابلو خط ویژه عبور

تابلو خط ویژه عبور یکی از تجهیزات ترافیکی با اهمیت است که به ما اطلاع میدهد که کدام خط مسیر ویژه عبور وسایل نقلیه عمومی است و ما نباید از این خط عبور نماییم و درصورت تردد در این خط جریمه خواهیم شد. تابلو خط ویژه عبور به شکل مستطیل است و در پس زمینه سفید آن فلش های بالا و پایین با رنگ مشکی قرار دارد که نشان دهنده خطوط مسیرها می باشد و یک نشانه که نشان دهنده وسایل نقلیه عمومی است که درون دایره و یا مستطیل در پس زمینه آبی بر روی یکی از مسیرها قرار دارد که نشان دهنده خط ویژه عبور می باشد.

ویژگی های تابلو خط ویژه عبور

تابلو خط ویژه عبور با ورق گالوانیزه اصل و یا ورق روغنی تولید می شود. و برای رنگ آمیزی سطح این تابلو ترافیکی از رنگ الکترواستاتیک استفاده شده است که موجب مقاومت این محصول در برابر پوسیدگی و زنگ زدگی و مقاومت آن در مقابل خوشید ، رطوبت ، بارندگی ، گرما و سرما شده است. همچنین تابلو خط ویژه عبور برای شرایط جوی مختلف مناسب می باشد.

 

تابلو خط ویژه عبور

منظور از خط ویژه چیست؟

خطوط مسیر ها که در خیابان ها و جاده ها کشیده می شوند، انواع گوناگونی دارند و اهداف خاص خود را دنبال میکنند.

برخی از این خطوط به منظور تعیین حد و مرز برای حرکت و یا توقف خودروها رسم می شوند، مانند:  خط عبور، خط عبور مخصوص دوچرخه، خط ویژه و خط ایست . و برخی از این خطوط برای تغییر دادن سرعت ایجاد می شوند، مانند: خط تغییر سرعت و خط کمکی.

در شهر‌های بزرگ برای ترغیب مردم به استفاده از وسایل نقلیه عمومی خطوط ویژه‌ای را اختصاص می دهند تا وسایل نقلیه عمومی سرعت بیشتری نسبت به خودرو‌های شخصی داشته باشند. در برخی موارد برای حفظ جان و امنیت مردم خودرو‌های امدادی و امنیتی هم از این خطوط برای سرعت بیشتر در امداد رسانی استفاده می‌کنند.

در تهران اولین خط بی آر تی در سال 1386 احداث شده است.

متاسفانه برخی از رانندگان در شهرهای بزرگ ، بدون توجه به این که این خطوط برای چه امری طراحی شده اند، از خطوط ویژه عبور می‌کنند. ترددهای غیرمجاز در خطوط ویژه، تردد وسایل نقلیه عمومی و خودروهای امدادی را با اخلال مواجه می کند. در نتیجه تصمیم گرفته شد تا برای متخلفان جریمه در نظر گرفته شود تا از عبور خودرو ها از خط ویژه جلوگیری نماید. بهتر است بدانیم با دیدن این تابلو از خط ویژه فقط وسایل نقلیه ی خاصی میتوانند عبور کنند. در ادامه به این وسایل نقلیه اشاره میکنیم.

چه وسایل نقلیه ای می توانند از خط ویژه عبور کنند؟

تابلو خط ویژه عبور در ابتدای خطوط ویژه، نصب می شود. و وسایل نقلیه ی محدودی می توانند در این خط ویژه عبور کنند (البته بعضی از این خودرو ها باید از قبل از پلیس راهور ناجا مجوز اخذ کنند تا بتوانند در خط ویژه تردد کنند.) از جمله :

 • اتوبوس های شرکت واحد اتوبوسرانی
 • خودروهای تعمیراتی وابسته به شرکت واحد اتوبوسرانی
 • خودروهای ماموریتی سازمان آتش نشانی که مجهز به وسایل امدادی و اطفای حریق هستند .
 • خودروهای فوریت های پزشکی
 • وسایل نقلیه انتظامی و راهور که دارای علائم سمعی و بصری باشند در ماموریت و یا در حال اسکورت هستند.
 • خودروهای تشریفات وزارت امورخارجه و ریاست جمهوری در زمان حضور خودروی پیشرو راهور .
 • خودروهای دیپلمات های کشورهای خارجی مقیم در ایران با نصب پرچ کشورشان.
 • خودروهای پول رسان وابسته به بانک ها پس از اخذ مجوز .
 • خودروهای مسئولین کشوری و لشکری نیز با اخذ مجوز از پلیس راهور ناجا.

عبور در محدوده تابلو خط ویژه عبور

ضرورت وجود خط ویژه عبور:

در کلیه کشورها خطوط ویژه‌ای برای عبور و مرور آسان وسایل نقلیه عمومی و ویژه مانند اتوبوس‌های خط ویژه (بی آر تی) ، خودروهای اورژانس برای امدادرسانی،ماشین های آتشنشانی، و خودروی برخی از افراد خاص مانند مسئولان دولتی مهم که مجوز عبور و قوانین عبور از خط ویژه برای آنها از قبل نوشته و ابلاغ شده است. وسایل نقلیه مذکور در این خطوط میتوانند با توجه به ویژه بودن آن که خلوت تر و کم ترافیک تر از خطوط دیگر جاده هستند براحتی از این خطوط در زمان کوتاهتری به مقصد برسند و و دیگر معطلی های بیهوده نداشته باشند.

در واقع دلیل بوجود امدن این وسایل نقیله عمومی و ویژه و دیگر ارگان هایی ارائه خدمات درست و بموقع برای رفاه عمومی شهروندان و هموطنان عزیزمان است. مثلا در مواقعی که ترافیک در خیابان‌های اصلیوجود دارد خودروهای امدادی مانند آمبولانس و خودر آتشنشانی از این خطوط ویژه عبور جهت زودتر و بموقع رسیدن به مقصد استفاده می کنند.

عواقب تردد غیرمجاز دردر خطوط ویژه عبور:

قطعا تردد غیرمجاز در خطوط عبور ویژه، علاوه بر زیر پا گذاشتن قوانین (عدم اجازه عبور دیگروسایل نقلیه از این خطوط)، عبور دیگر وسایل تعیین شده که به شرح آنها پرداختیم را با مشکل و اخلال جدی مواجه میکند که منجر به جریمه و برخورد قانونی از سمت ماموران راهنمایی و رانندگی خواهد شد. برای این منظور در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت که چه وسایلی حق عبور از خط ویژه را ندارند و در صورت ورود به خط ویژه عبور باید در انتظار چه نوع برخوردهای مقرراتی و قانونی باشند.

تابلو خط ویژه عبور

ممنوعیت عبور وسایل نقلیه در خطوط ویژه عبور

طبق قوانین پلیس راهنمایی و رانندگی عبور از خطوط ویژه باید دارای مجوز لازم باشد و در صورت مشاهده ورود وسایل نقلیه غیرمجاز برای ورود به خطوط ویژه، پلیس راهنمایی و رانندگی نسبت به جریمه و حتی توقف خودروی متخلفان میتواند اقدام نماید.

در اینجا به برخی از ترددهای غیرمجاز برای ورود به خط ویژه عبور اشاره میکنیم:

تردد غیرمجاز خودروها و موتورسیکلت ها : پلیس راهنمایی و رانندگی طبق قانون نسبت به جریمه و حتی توقف خودروی متخلفان اقدام می کند.

عبور دوچرخه سوارها: به استناد بند ۴۹ ماده ۱ آئین نامه راهنمایی و رانندگی خط ویژه برای تردد وسایل نقلیه مجاز اختصاص یافته و عبور و مرور دوچرخه‌سواران در این مسیر ممنوع است.

عبورخودروهایی با پلاک سیاسی: فقط خودروی سفیرها که دارای پرچم و نشان کشورها و تعیین کننده حضور سفرا هستند، حق تردد در خطوط ویژه بی آر تی را دارند.

مبلغ جریمه عبور از خط ویژه عبور در سال ۱۴۰۱

طبق اعلام پلیس راهور و قوانین راهنمایی و رانندگی در سال 1401، برای استفاده وسایل نقلیه غیرمجاز از خطوط ویژه به ازای هر بار عبور در کلانشهرها 80 هزار تومان جریمه و در سایر شهرها 60 هزار تومان جریمه برای رانندگان در پی خواهد داشت که در سالهای آتی احتمالا افزایش می یابد همچنین برای تخلف عبور از خط ویژه نمره منفی در گواهینامه ذکر نمیشود.

خرید تابلو خط ویژه عبور

شما عزیزان میتوانید انواع تابلوهای راهنمایی و رانندگی، از جمله تابلو خط ویژه عبور را از سایت ترافیک کالا خریداری کنید. جهت ثبت سفارش ،مشاهده و استعلام قیمت تابلو خط ویژه عبور و خرید محصولات مرتبط از فروشگاه ترافیک کالا دیدن کنید.

مشخصات

نظرات

نظرات (0)

پرسش و پاسخ

در حال حاضر هیچ سوالی برای مشتری وجود ندارد.


سوال شما با موفقیت برای تیم ترافیک کالا ارسال شد. به زودی در همین لینک پاسخی دریافت میکنید باسپاس
ارسال سوال
پنهان کردن فرم
Captcha