تابلوهای راهنمایی رانندگی

نمایش 1 تا 12 از 209 مورد

فیلترهای فعال

تابلوهای راهنمایی رانندگی

تابلو ترافیکی و انواع تابلو ها + قیمت تابلوهای راهنمایی رانندگی

معرفی ویدیو تابلو راهنمایی رانندگی

تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی کنترل جریان ترافیک ایمن و کارآمد را از طریق تقاطع ها، در امتداد مسیرها و در شبکه های خیابانی فراهم می کند.

تابلوها و علائم شهری و جاده ای ترافیک را تنظیم می کند، ازدحام را کاهش می دهد، ایمنی را تضمین می کند و به جریان ترافیک کارآمد کمک می کند.

وسایل کنترل ترافیک مانند علائم و نشانه‌ها ابزار اصلی تنظیم، هشدار و هدایت ترافیک در تمام خیابان‌ها و بزرگراه‌ها هستند. نیاز به وسایلی که به خوبی طراحی و نگهداری می شوند متناسب با تراکم ترافیک، سرعت عملیات و پیچیدگی مناطق مانور در بزرگراه ها و تقاطع ها افزایش می یابد.

 

تابلو و علائم شهری و جاده ای 

علائم و نشانه ها ترافیک را تنظیم، هشدار، راهنمایی و مسیر می دهد. برای مؤثر بودن، هر تابلو و علائم باید نیازی را برآورده، توجه را به خود جلب و معنایی واضح و ساده را منتقل کند، به کاربران جاده احترام بگذارد و زمان کافی برای پاسخ دادن بدهد.

تابلو ترافیکی

تابلو ترافیکی 

تابلو های ترافیکی برای انتقال پیامی خاص در قالب یک نماد به کار می رود که در مکان های مختلفی از جمله خیابان، جاده، پارکینگ، مکان های عمومی ، بزرگراه ها ، کارخانه ها  و ... کاربرد دارند. با افزایش تعداد خودرو ها و بیشتر شدن سرعت حرکت آن ها احتیاج به تعریف و ساخت این تابلو برای امنیت جاده و کاربران داخل آن احساس شد. قدمت تابلوهای ترافیکی نسبت به سایر تجهیزات ترافیکی و جاده ای بیشتر است. تابلو های ترافیکی یکی از مهم­ترین علائم در جاده­‌ها هستند.

با استفاده از این تابلوها ، اطلاعاتی مانند سرعت مجاز ، خطرات پیش رو و... را به اشخاص منتقل می کنند تا بتوانند حد امکان از رخ دادن حوادث و اتفاقات جلوگیری نمایند.هر یک از تابلوهای ترافیکی مفهوم خاصی را به رانندگان خودروها منتقل می کند به همین دلیل امروزه تابلو ترافیکی با توجه به نیازهای مختلف گسترش پیدا کرده اند و انواع مختلفی از آن وجود دارد .

به‌طور کلی تابلو های ترافیکی به دو دسته شهری و جاده‌ای تقسیم می‌شوند. تابلو های ترافیکی از لحاظ کاربرد و استفاده به سه دسته زیر تقسیم می‌شوند.

 1. بازدارنده / انتظامی : تابلوهای انتظامی دسته ای از تابلو ترافیکی هستند که معمولا به شکل دایره ای طراحی شده اند و حاشیه ای قرمز رنگ دارند تا موجب جلب توجه رانندگان شوند. تابلو بازدارنده دارای مفهوم حکم کردن هستند و در صورتی که رانندگان به آن توجه ننمایند و رعایت نکنند ، جریمه خواهند شد. مانند : تابلو سبقت ممنوع ، ورود ممنوع و ...
 2. هشدار دهنده / اخطاری :  تابلو های هشدار دهنده رانندگان را از وجود خطرات احتمالی اگاه می کند. تابلو های هشدار دهنده به شکل مثلث و با حاشیه قرمز هستند مانند: محل عبور عابر پیاده ، جاده دو طرفه می شود ، دست انداز و ...
 3. اطلاعاتی / آگاهی دهنده : این تابلو ها اطلاعات و خبری را به رانندگان می دهند. این تابلو ترافیکی در شکل های مربع، دایره، مستطیل، 5 ضلعی تولید می شود و در رنگ های زرد، سبز، سفید، قهوه ای و آبی وجود دارند. تابلو های اطلاعاتی مانند: تابلوهای هدایت مسیر ، تابلو تعمیرگاه  ، تابلو اسم اماکن و معابر و...

تابلو های ترافیکی در ترافیک کالا

تابلو های ترافیکی بازدارنده (انتظامی)

از تابلوهای بازدارنده، تابلوی ایست به جهت اهمیت و دقت بیشتر رانندگان به صورت هشت ضلعی با زمینه کاملاً قرمز رنگ و با نوشته ایست یا STOP در نظر گرفته شده‌ است. به لحاظ اهمیت تابلو رعایت حق تقدم تنها راس این تابلو به سمت پایین می‌باشد.

رانندگان با مشاهده ی تابلو های ترافیک بازدارنده متوجه ممنوعیت ها و یا محدودیت هایی که توسط ماموران راهنمایی و رانندگی وضع شده اند می شوند و با توجه به آن محدودیت ها و ممنوعیت ها به ادامه مسیر خود ادامه می دهند. از این رو به کارگیری تابلو های ترافیکی بازدارنده در خیابان ها، جاده ها، بزرگراه ها و دیگر مکان هایی که خودروها یا عابران پیاده از آنجا عبور می کنند، بسیار مهم است. و به کنترل ترافیک و مدیران ان کمک بسزایی میکند و از ایجاد حوادث ناگوار و خسارت های ناشی از ان تا حد زیادی جلوگیری می کند.

مشخصات ظاهری تابلو های انتظامی

تابلو های بازدارنده ترافیکی بیشتر به شکل دایره با زمینه سفید و نوار حاشیه قرمز رنگ و با علائمی به رنگ مشکی هستند و نوع ممنوعیت را به وسیله علامت خاص نشان می‌دهند.

نمونه ای از این تابلو ها:

و...

نمونه ای از تابلو ها

تابلو های ترافیکی هشدار دهنده (اخطاری)

تابلو های ترافیکی اخطاری خطرات و حوادث احتمالی قابل پیش بینی در راه ها و جاده ها را به رانندگان اطلاع می دهد. این تابلوها به رانندگان هشدار می دهد که در مسیر پیش روی آن ها، یک خطر احتمالی که موجب بروز حوادث می شود وجود دارد. به طور مثال در جاده های کوهستانی تابلو خطر ریزش سنگ دیده می شود. علائم در این تابلو ها باید به گونه ای باشد که برای رانندگان جدید هم قابل فهم باشد تا از بروز حوادث جلو گیری کند و موجب افزایش ایمنی جاده های برون شهری و درون شهری شود.

توجه داشته باشید ممکن است در داخل متن تابلوهای اطلاعاتی از تابلوهای اخطاری ، استفاده شود.

مشخصات تابلو های اخطاری

تابلو های هشدار دهنده ترافیکی بیشتر به شکل مثلث با زمینه سفید و نوار حاشیه قرمز رنگ هستند که علائم درون آن به رنگ مشکی نمایش داده شده است. ابعاد این تابلو ها متنوع است زیرا با توجه به موقعیت های نصب آنها در 5 اندازه به ارتفاع 60، 75، 95، 120، 150، سانتی متر به کار میرود. استفاده می شود. به طور مثال چون در بزرگراه ها سرعت خودرو ها بالا است این تابلو ها باید در سایز بزرگ استفاده شوند تا از دور رانندگان بتوانند متوجه این تابلو شوند. اگر از سایز کوچک این تابلو ها در بزرگراه ها استفاده شود به دلیل سرعت بالای خودرو ها ممکن است رانندگان متوجه وجود این تابلو نشده و منجر به وقوع حوادثی وحشتناک و زنجیره ای شود.

تابلوهای اخطاری

نمونه ای از این تابلو ها:

مشخصات تابلو های اطلاعاتی

این تابلو ها دستورالعمل ها ، قوانین ، مقررات و سایر اطلاعاتی از این قبیل را به رانندگان منتقل می کنند. امروزه تابلو های اطلاعاتی بسیاری در اطراف خیابان های سطح شهر و جاده ها و بزرگراه های خارج از شهر دیده می شود. این تابلو های ترافیکی نقش موثری در پایین آوردن آمار تصادفات و بالا بردن امنیت خیابان ها ، جاده ها و بزرگراه ها ایفا می کنند.

این تابلو ها تنوع بالایی در شکل ، اندازه ، رنگ بندی و مفهوم دارند و متناسب با نیاز از هر کدام از آنها استفاده می شود مثلا: تابلو های اطلاعاتی سبز نشان دهنده اطلاعاتی مانند مسیرها یا فاصله تا یک منطقه نزدیک است. این تابلو ها عمدتاً برای رانندگانی است که با مکان ناآشنا هستند . تابلوهای اطلاعاتی به رنگ آبی نشان دهنده مطالب اطلاعاتی یا کمک به رانندگان است . مانند تابلو تونل ، تابلو استراحتگاه و...

مشخصات تابلو اطلاعاتی

این تابلو های ترافیکی به رنگ های ابی ، سبز ، سفید و قهوه ای دیده می شوند و عمدتا به شکل مستطیل هستند.

نمونه ای از این تابلو ها:

و...

تابلوهای اخطاری شماره 1

عکس شماره 2

انواع تابلو های ترافیکی هشداردهنده یا اخطاری

عکس 3

عکس شماره 3 تابلو های ترافیکی هشدار دهنده و اخطاری

عکس 4

عکس شماره 4 تابلو های ترافیکی هشدار دهنده و اخطاری

عکس 5

تابلو های اخطاری یا هشدار دهنده در تابلو ترافیکی

عکس 6

انواع تابلو های ترافیکی هشداردهنده

عکس 7

انواع تابلو های ترافیکی اخطاری

عکس 8

انواع تابلو های ترافیکی هشداردهنده و اخطاری

عکس9

از این تابلو های ترافیکی به‌ منظور محافظت از عابران ، کنترل سرعت رانندگان ، آگاهی از مسیر ، هدایت راننده به مسیر درست و مواردی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. باید ذکر کنم که بیشتر تابلوهای ترافیکی جاده ای قابل استفاده در شهر نیستند.

جنس تابلو های ترافیکی

عمدتا تابلو های ترافیکی داراي بدنه اي از جنس گالوانيزه هستند که دارای مقاومت بالايي در برابر هر گونه شرايط اب و هوایی و بارندگي و برف دارد . رنگ به کار برده شده در رنگ امیزی آن ها از جنس الكترواستاتيك است كه باعث ماندگاري و عمر بالاي تابلو مي شود و در برابر خورشید ، رطوبت و پوسته پوسته شدن مقاوم هستند . و براي ديد بهتر این تابلو ها از شبرنگ های لانه زنبوري (سه ساله ، پنج ساله و ده ساله ) و شبرنگ های با کیفیت بالای رده مهندسي استفاده می شود .

استانداردهای تابلو ترافیکی :

 • تصاویر تابلو های دارای ممنوعیت ، برای جلب توجه بیشتر باید بزرگ باشد.
 • قبل از رنگ امیزی حتما باید سطح آن تمیز شود.
 • در ابعاد و اندازه های مشخص و استاندارد ساخته شده باشد.
 • چند زبانه باشد، تا امکان استفاده از آن برای مسافران انگلیسی زبان هم میسر شود.
 • خوانا و قابل فهم باشد، کلمات کم رنگ نشوند و از بین نروند.
 • رنگ آن در برابر خورشید ، رطوبت مقاوم باشد و دچار پوسیدگی یا زنگ زدگی نشود.
 • سازگار با محیط زیست و شرایط اب و هوای مختلف باشد.
 • آلودگی های جاده را به خود جذب نکنند.

شرایط نصب تابلو ترافیکی

پیش از نصب تابلو ترافیکی باید به شرایط و ضوابط  آن ها توجه نمود و آنها را رعایت نمود. رعایت ضوابط برای نصب این تابلو ها در مکان مناسب میتواند در جلوگیری از رخ دادن حوادث خطرناک نقش موثری داشته باشد. حتما قبل از نصب به موارد زیر دقت داشته باشید.

شرایط و ضوابط قبل از نصب:

 1. انتخاب محل نصب
 2. نحوه قرار گیری
 3. ارتفاع نصب
 4. جهت نصب

پس از بررسی و تعیین شرایط بالا می توانیم اقدام به نصب تابلو ترافیکی نماییم.

نحوه خرید و سفارش

با خرید تابلو های ترافیکی و نصب درست آنها در مکان مناسب میتوانید امنیت جاده ها را بالا برده و از وقوع حوادث جبران ناپذیر و وارد شدن خسارات به افراد ، وسایل نقلیه و جاده ها جلوگیری کنید.

شرکت ترافیک کالا با داشتن سابقه در تولید و فروش انواع تابلو ها و علائم ترافیکی با ابعاد مختلف طبق استانداردهای وزارت راه و شهرداری اماده تولید سفارشات شما می باشد.  شما می توانید انواع تابلو ترافیکی را به صورت اینترنتی سفارش دهید و یا برای اطلاع از قیمت و خرید و یا سفارش محصولات مد نظر از ترافیک کالا با مشاوران ما تماس بگیرید یا مستقیماً با شماره 09352621162 تماس بگیرید تا پاسخگوی شما باشیم.